Ertan Saban
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ertan Saban

Ertan Saban Empty Ertan Saban

Mesaj  ertansaban Çarş. Tem. 02, 2008 10:44 pm

Doğum Tarihi-04.12.1977

Eğitim- Yugoslavya Dev. Kon.

Göz Rengi- Yeşil
Beden- 30
Boy- 1.87
Kilo- 72

Takımı- Beşiktaş

Yabancı Dil

İngilizce-İyi, Bulgarca-İyi, Boşnak-İyi, Makedonca-İyi, Sırpça-İyi, Arnavutça-İyi

Televizyon
Elveda Rumeli, Sultan Makamı, Savcının Karısı, Azize, Sağır Oda

Sinema
Hayat Siyah Ölüm Beyaz, Like a Bad Dream, Antonio Mitrikeski, Puppet Show, Friday , How I Killed a Saint , Story About Endings , Balcancan , The Net 2.0 , Contact

Tiyatro
Antigone, RRR, Heart Drama, Bir Yaz Gecesi , Hamlet , Bir Yaz Gecesi Rüyası, Can Tarlası

Reklam
Mobimak, Skopsko, Aids

Özellikler
Yüzme , Basketbol , Pandomim , Silah Kullanmak , Futbol , Tahtabacak , Dağcılık , Drama Eğitmenliği , Oyuncu Koçlugu , Dans , Oryantal , Bale , Hip-Hop ,

Kullandığı Araçlar
Araba , Motorsiklet

Biyografi
1977 Üsküp Makedonya doğumlu Ertan Saban(1977,Üsküp,Makedonya)öncelerden Erzurum'dan Makedonya 'ya göç etmiş bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi.Makedonya Devlet Konservatuvar,Tiyatro bölünden mezun oldu.Türkiye'ye gelerek oyunculuğa başladı.Saban'ın rol aldığı diziler:Kanal D'de yayınlanan 'Sağır Oda','Savcının Karısı've son olarak II.Abdulhamid Han'ın İttihatçılar tarafından tahttan indirilmesi ve Balkan coğrafyasında başlayan isyanları anlatan 'Elveda Rumeli'dir.Saban,dizilerdeki rolleri yanı sıra ünlü Türk rock grubu Malt'ın deprem klibinde de oynamıştır.

En son ertansaban tarafından Perş. Tem. 17, 2008 8:59 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi
ertansaban
ertansaban
Admin
Admin

Kadın

http://ertansaban.yetkinforum.com

Ertan Saban Empty Geri: Ertan Saban

Mesaj  ertansaban Çarş. Tem. 02, 2008 11:19 pm

Röportaj

‘Elveda Rumeli’de Zarife’ye aşık Makedon genç Aleks rolünde izlediğimiz Ertan Saban ,doğma büyüme Üsküplü.Saban,’Balkanlarda etnik gruplar arasında Alex ve Zarife aşkına benzeyen pek çok aşk yaşanmış.Zaten olmaması mümkün değil.Aynı toprağı paylaşıyorsun,yan yanasın,iç içesin.Bazıları Leyla ile Mecnun gibi dilden dile anlatılan halk hikayelerine bile dönüşmüş.104 yaşındaki dedem anlatır,ben dinlerdim.’ diyor.

Elveda Rumeli ile başlayalım sohbetimize.Bu dizide Aleks rolündesin.Bize Aleks’i kendi pencerenden bakarak anlatır mısın?

Öncelikle soruna cevap vermeden,bugüne kadar görmediğin memleketine ‘Hoş geldin’ demek istiyorum Yüksel Ağabey.Kundakta terk edip gitsen de, bir daha dönmemiş olsan da sen de Üsküplüsün,sen de Balkanlısın.(Ertan Saban’la Balkanlardaki Türkleri,geçmişi,yaşananları konuşuyoruz bir süre.Zaman öyle dar ve yaşanmışlıklar öylesine çok ve özlem dolu ki,boğazımızda düğümlenen hasreti temizlemek ikimize de acı veriyor)…
Evet… Aleks.Makedon bir öğretmen.Dedesiyle birlikte yaşıyor.Pürsıçanlı kendisi.Eğitimini Üsküpte görmüş.Köyüne dönüyor,orada da enteresan durumlarla karşılaşıyor.Bunun arka planında Balkanlardaki Osmanlı İmparatorluğu’nun yavaş yavaş çekilmesi ve Jön Türk hareketlerinin başlaması yer alıyor.Tıbbiyeli Mustafa ile arkadaş oluyor.Tıbbiyeli nasıl devrim peşinde koşuyorsa,Aleks’te kendi milleti için silahla olmasa bile kalemle bunu başarmak istiyor.1800’lü yıllar…Osmanlı için sonun başlangıcı,kaynaşmaların başladığı bir dönem…Biz tam o aradayız işte.Yavaş yavaş kaynar suların taşacağı bir dönemi yansıtıyoruz.Bunun içinde değişik karakterler var.Aleks’in yolu Zarife(Filiz Ahmet) ile kesişiyor.Ama arada din farkı var.Bu yaşanan aşkı imkansızlaştırıyor,ikisi de acı çekiyor.

Zarife ile Aleks aşkı için umut yok mu?

Belli değil… Kim bilir,bakarsınız Alex adını değiştirir ya da Zarife bir şeyler yapar.Şimdilik bütün bunlar belli değil.Belki senaristler biliyordur ama ben bilmiyorum.

Sen bu bölgenin insanısın,Balkanlar’da bu tür aşklar yaşanmış mı?

Benim dedem bu bölgenin insanıydı ve 104 yaşında vefat etti.1898 doğumlu.Onun yanında yaşarken ansiklopedi açmama gerek yoktu.Balkanlarda yaşananları birebir dedemden dinliyordum.Neticede 1. ve 2.Dünya Savaşlarına aktif olarak katılmış biriydi.2002’de İstanbul’da hayata gözlerini yumdu.Bu bölgedeki aşklara gelince… Elbette etnik gruplar arasında bu tür aşklar yaşanmış.Zaten olmaması mümkün değil. Aynı toprağı paylaşıyorsun,yan yanasın,iç içesin.Örnekleri çok. Bazıları Leyla ile Mecnun gibi dilden dile anlatılan halk hikayelerine bile dönüşmüş.Şimdi dizide Aleks Hristiyan,Zarife ise Müslüman.Bugüne kadar yaşananlarla bu dizideki aşk arasında bağlantı kurmakta zor.

Peki 104 yaşındaki deden neler anlatırdı bu konuda?

Dedemin anlattığı hikayelerde sonunda aşk mı kazandı, bilemiyorum.Çünkü dedem finali söylemez,lafı keserdi.Yaşanmışlıklar var elbette ama bilanço farklı.Bu bölgede hep değişti.1963’te deprem oldu,değişti.Ondan öncesinde büyük bir göç vardı, değişti.Ondan da önce 2.Dünya Savaşı’nda Naziler işgal etti,değişti.Daha da önce Osmanlı’ya karşı ayaklanmalar yaşandı,değişti.En son 1990’lı yıllarda 2000’lerde savaş vardı.Yine gittiler buralardan ve buralar yine değişti.Sürekli bir geçiş ve değişim dönemi var burada.Bütün bunlar sanatı da ,kişileri de,yaptığımız işleri de birebir etkiliyor.

Doğup büyüdüğün bu topraklardan ne zaman ayrıldın peki?

Dört sene önce Üsküp’ten İstanbul’a göç ettim.Ben doğma büyüme Üsküplüyüm,dedem doğma büyüme Üsküplü,onun babası doğma büyüme Üsküplü…Ancak ondan öncesi Kars’tan gelmiş,bu bölgeye yerleşmiş.Osmanlı askeri olarak gelmişler.Buraya aşık olmuşlar,kalmışlar,kök salmışlar.Burada her şey hızlı oluyor.Kaynıyor hep.Aşk var,mücadele var,hayat normal seyrinde ama enteresanlıklar var.Bir milyon kişiden yedi bin yedi yüz yetmiş yedi kişi var Türk olarak.Sayı da enteresan.Bir şeylerin yapılması lazım,bu sayı daha fazla azalmamalı.Ben bu konularda çok doluyum.Onun için oralara hiç girmeyelim.
Neticesinde biz bir iş yapıyoruz.Tabii ki iyi olmasını istiyoruz her şeyin.Bu dizi de dilerim iyi yankılar yaratır.Burada iyi yankılar yaratıyor.Yalnız Türklere değil, Makedonlara da iş imkanı yarattı.Set işçilerimiz,bekçilerimiz,şoförlerimiz,Makedon.Bu nedenle devlette bize hep kolaylıklar sağlıyor.Makedonya’da Türk etkisi büyük.Özellikle son zamanlarda. Mini fabrikalar açıyorlar buraya.Mesela son olarak Koç Grubu,yatırım yaptı buraya,bir sürü mağaza var.

Dizi de rol gereği aşık olduğun Filiz Ahmet de tiyatrocu bir aileden geliyor.Üsküp Halk Tiyatrosu baş aktörü merhum Lütfi Seyfullah’ın torunu kendisi.Filiz’le daha önceden tanışıyorsunuz mutlaka…

Evet.Filiz çok başarılı bir oyuncu.Aktör Lütfi Seyfullah’ın ve yıllar yılı bu bölgedeki Türk öğrencilere emek vermiş Sadan Hanım’ın torunu.onunla Türk Halk Tiyatrosunda birlikte çalıştık.O da ben de Elveda Rumeli’yle mutluyuz.

Ertan Saban’a dönelim.Bize kendinden söz eder misin?

1977 ‘de Üsküp’te doğdum.Gençliğimi Üsküp’te geçirdim.Pedagoji üzerine eğitim gördüm ve sonra bir şekilde tiyatroya girdim.Ardından konservatuvara yazıldım.Üsküp Türk Halkları Tiyatrosunda çalıştım bir süre.Bir ara da Almanya ‘da çalıştım.Herkes Türkiye’ye gider buradan.Benim ki dört buçuk beş sene oldu.Filmimiz Altın Portakala gitmişti.Yabancı bir filmdi.Fransız prodüksiyonuydu.Orada Aydın Bulut diye bir yönetmenle tanışmıştık.Daha sonra canımdan çok sevdiğim arkadaşım oldu kendisi.’Sultan Makamı’ adlı ilk dizimde onunla oldu zaten.
Ardından şimdiki dizimizi de yöneten Serdar Akar’la çalıştım.Derken ‘Azize ‘geldi.Sevgi Birsel’leydi bu çalışmam. ‘Savcının Karısı’ yine Aydın Bulut’la oldu. ‘Sağır Oda’ Sedar Akar’la.Şimdi de ‘Elveda Rumeli’yi çekiyoruz işte.Serdar Ağabey İstanbul’da bana ‘Memleketine götürüyorum seni,annenler özlemiştir’ dedi.Annemler ve kardeşlerim hepsi buradalar.Küçük kardeşim de dizide oynuyor zaten.Kaymakam Dilaver rolünde.

Tiyatro yapabiliyor musun?

Dört sene yapmamıştım.Üsküp’te bırakmak zorundaydım,değişik nedenlerden ötürü.En son oyunumuzu ‘Can tarlası’nı İstanbul Halk Tiyatrosunda sahneye koymuştuk.

Yeni projeler var mı?

Dizimiz var işte.Tiyatro sürekli olmasada arada bir var.Er meydanı tiyatro sahnesi,tiyatrosuz olmaz.Ama şu an en önemli projemiz Elveda Rumeli’dir.

Vermek istediğin bir mesaj var mı?

Alınmıştır sanıyorum mesajımız.Serdar Akar’la Tarkan Karlıdağ bizimle Balkanlar’da şu anda.Memleket değiştirmek o kadar kolay değil.Koskocaman ekibi kaynaştırmak,inandırmak da kolay değil.Ama herkes için önemli bir dizi bu.Onca risk göze alındı,herkes canını dişine taktı.Doğanın sert koşullarına rağmen aşkla çalışıyoruz.Kamera önünde aktarılan dönemdeki imparatorluk çöküyor da,maksat gönüllerimizde çöküntüler olmasın,başka çöküntüler yaşanmasın.Mesajım budur.
ertansaban
ertansaban
Admin
Admin

Kadın

http://ertansaban.yetkinforum.com

Ertan Saban Empty Geri: Ertan Saban

Mesaj  ertansaban Çarş. Tem. 02, 2008 11:21 pm

Ertan Saban Ertanm12
ertansaban
ertansaban
Admin